NAZIV PROJEKTA:
„JEZIČNI MOZAIK“ JEZIKOSLOVNA RADIONICA HRVATSKOGA, NJEMAČKOGA I ENGLESKOGA JEZIKA: «Svaki tjedan učimo novu riječ»

CILJEVI:

• bogaćenje vokabulara
  • potaknuti timski rad, ali i individualni napor
  • potaknuti istraživački i kreativni rad
  • ovladati vještinama sakupljanja i selekcioniranja građe

NAMJENA: Učenici od 1. do 4. razreda

NOSITELJI: Vesna Rubeša, prof. hrv. j.; Marijeta Mašić, prof. hrv. i njem. j.; Beti Milardović, prof. engl. j.; Bruna Tomašević, prof. eng. j.; Igor Veseli, prof. eng. j. i Povijesti i Madlen Zubović, prof. i dipl. knjiž.

OPIS PROGRAMA i NAČIN REALIZACIJE:
Suočeni s općom tendencijom osiromašivanja fonda riječi kod učenika srednjih, naročito strukovnih škola, ovaj projekt ima cilj upravo bogatiti njihov vokabular pod motom «svaki tjedan učimo novu riječ». U realizaciji projekta, pored učenika i profesora hrvatskoga jezika, sudjeluju i profesori stranih jezika (engleskog i njemačkog), tako da se svaka novo naučena riječ interpretira komparatistički u odnosu na strani jezik, hrvatski standard ali i (žargon ili regionalni idiom) te dijalekt (čakavsko narječje).
Realizacija projekta podrazumijeva učenički i mentorski, u prvom redu timski, te istraživački i kreativni rad na način da odabranu ili njihovom inicijativom predloženu riječ, pronalazimo u tekstovima odnosno različitim pisanim predlošcima: knjigama, časopisima, brošurama te u drugim medijima: televizija, reklame, oglašivači, Internet i sl. Učenicima u njihovom istraživačkom radu, svekoliku podršku (literatura, on-line pretraživanje) osigurava školska knjižnica kao informacijsko-edukacijsko središte, a to znači da se učenici samostalno koriste referentnom zbirkom (leksikoni, rječnici, enciklopedije).
Riječi se odabiru prema određenoj temi vezanoj uz npr. obilježavanje određene obljetnice ili blagdana. Obrada riječi realizira se tjedno, a prezentacija mjesečno.
Sakupljene, selekcionirane i obrađene materijale, prezentirat ćemo na mrežnim stranicama škole.
Odlučili smo da prezentacija bude u digitalnom mediju glogsteru. Više o samom projektu možete saznati iz ovogodišnjega školskoga kurikula.

Prijedlog tema za obradu riječi:

PROSINAC: Sretan Božić, veselu i uspješnu novu 2017. godinu želi Vam ekipa iz „Jezičnog mozaika“!
Radujte se i klik@ajte!
Poveznica: http://prometnaskola.edu.glogster.com/prometna-mozaik-bozi

STUDENI: Svjetski dan pozdrava ili “World Hello Day” obilježava se 21. studenog širom svijeta jednostavnim pozdravom “Dobar dan”, kojim se pozdravlja barem deset nepoznatih osoba tog dana. Članovi okupljeni oko „Jezičnog mozaika“ obilježili su ovaj dan kreirajući novi glogster s temom pozdrava. Pogledajte!
Poveznica: http://prometnaskola.edu.glogster.com/prometna-mozaik-hello

LISTOPAD: POŠTA (uz 9. 10. Svjetski poštanski dan/ 10. 10. Dan Hrvatske pošte)
Dan Hrvatske pošte obilježava se 10. listopada, na dan kada je donesen Zakon o osnivanju javnog hrvatskog poštanskog i telekomunikacijskog poduzeća, preteče Hrvatske pošte.
Republika Hrvatska postala je članica Svjetske poštanske unije 20. srpnja 1992. godine te je time Hrvatska pošta postala ravnopravan sudionik u međunarodnom poštanskom prometu i dio najveće dostavne mreže u svijetu. Još od davnine pošta je bila temelj komunikacije, a to ostaje i danas. Uz poštanske i financijske usluge, Hrvatska pošta plasirala je na tržište i nove moderne usluge.
Rezultate rada na projektu obavezno pogledajte na glogsteru http://prometnaskola.edu.glogster.com/jezicni-mozaikkoji su izradili učenici: Marta Mujić, Ivana Kovač, Larisa Džambić, Gea Šverko, Valentina Halilović, Viktorija Filipović, Marko Prpić, Matija Vukelić, Luka Prpić uz stručnu pomoć profesorice Gordane Senić.