U svakodnevnoj nastavnoj praksi pronalazimo različite načine da školski život učinimo zanimljivim i izađemo iz stereotipnih školskih situacija. Da bismo u tome bili uspješni, moramo biti hrabri i odvažiti se ponuditi učenicima priliku u kojoj će se dokazati kao mladi ljudi dostojni naših očekivanja.

Učenicima Prometne škole ponuđeno je sudjelovanje u međunarodnom kazališnom projektu Piranski zaljev koji se već nekoliko godina realizira u organizaciji HNK Ivana pl. Zajca iz Rijeke i Slovenskog mladinskog gledališča iz Ljubljane. Ove godine 9. ožujka gledala se predstava Slovenska popevka.

Na poziv se odazvalo 30 učenika, a pridružilo im se i 9 učenika Salezijanske gimnazije. Namjeravali smo ostvariti dobro poznate ciljeve koje godinama ugrađujemo u projekt Kazalište u školi: utvrditi univerzalnost kazališta, bez obzira na zemljopisne ili jezične razlike, razvijati kazališnu kulturu i spoznaju da je igra univerzalni medij, razvijati vlastito mišljenje i kritički stav i poticati zajedničko provođenje slobodnog vremena učenika i nastavnika. Ipak, najviše smo očekivanja usmjerili k uvažavanju različitosti i sagledavanju različitih potencijala koje ostvaruju ljudi koji su drugačiji od nas. U tom kontekstu Slovenska popevka dala nam je priliku za iskušavanjem zrelosti i otkrivanjem umjetnosti. Uz profesionalne glumce,  kazališni koncert Slovenska popevka uključuje i nastupe osoba sa smetnjama u intelektualnom i duševnom razvoju. Scensko je događanje sadržajno i izvedbeno prilagođeno suradnji glumaca i amatera. Iako je u naslovu djela istaknuta riječ „popevka“, glazba je uglavnom elektronička i bliska našim učenicima. Na različite se načine pokazuje paralelni svijet u kojem „drugačije“ postaje „normalno“.

Slušali smo i gledali ne samo ušima i očima, nego smo u scenu gledali srcem. Živimo u društvu punom predrasuda. Jedna od njih je i da mladi ljudi ne vole i ne razumiju kazalište. Učenici Prometne škole u Rijeci godinama dokazuju suprotno. Mnogi od njih izlaskom iz kazališnih klupa ostaju vjerna publika i često posjećuju kazalište.

Vjerujem da osobnim afinitetima i ljubavlju doprinosimo njihovom odrastanju.

Edita Poszer, voditeljica projekta Kazalište u školi

7. Leonardo Radanović
  8. Nikola Bogović
  9. Katarina Krapić

Na školsku smo mail adresu dobili i čestitku umirovljene profesorice Prve sušačke hrvatske gimnazije, gospođe Dragice Paškvan.
Čestitka

Poštovani,

jučer sam bila u Ljubljani na kazališnoj predstavi u organizaciji HNK Ivan pl. Zajca s grupom građana. Našoj grupi bio je priključen i pun autobus đaka, kako nam je rečeno, Prometne i Salezijanske škole iz Rijeke. Bilo je pravo zadovoljstvo vidjeti te divne mlade ljude u našem okruženju.

Čestitam vam kao školi da imate tako kultivirane i disciplinirane đake. Bili su pažljivi slušači i zainteresirani šetači, ni jednog trena nisu pokazali da im je dosadno. Posebno su me oduševili svojom zrelošću na kazališnoj predstavi gdje su svojim pljeskom i odmjerenim ovacijama pokazali da su razumjeli bit predstave u kojoj nije bio bitan samo jezik umjetnosti, nego i poruka koja je odaslana: svi su uključivi, pa makar bili i drugačiji i svi imaju pravo i mogućnost da pokažu svoj talent, pa makar on imao određena ograničenja.

Vašim đacima je na najneposredniji način pokazano što je tolerancija i kako je živjeti. Oni su to izvrsno primili, sigurno zahvaljujući trudu koji vi kao škola činite, što se je vidjelo i iz odnosa koji su vaši đaci imali sa svojom profesoricom.

Čestitam kolegici koja je s toliko neposredne diskrecije bila u stalnoj komunikaciji sa svojim učenicima.

Nažalost, u javnosti se o školama govori samo kao o slučajevima, pa sam osjetila potrebu da vam čestitam na onome što je zapravo normalan rezultat nesebičnog rada prosvjetara.

Srdačno vas pozdravljam i želim da i ubuduće odgajate takve divne mlade ljude.

Dragica Paškvan, umirovljena profesorica Sušačke gimnazije